AGD do małej kuchni

Mała kuchnia to niemałe wyzwanie, zarówno gdy chodzi o design, jak i dobór niezbędnych sprzętów. Coraz częściej kuchnie w naszych mieszkaniach nie są osobnymi, przestronnymi pomieszczeniami, gdzie przy dużym stole zbiera się cała rodzina. Rozwiązaniem zdobywającym coraz większą popularność staje aneks kuchenny. Nie oznacza to jednak, że łatwo rezygnujemy z wygody i funkcjonalności.

AGD do małej kuchni

Producenci zadbali o sprzęt AGD zapewniający pełen komfort korzystania z małej kuchni. Na rynku bez trudu znajdziemy zmywarki, piekarniki, płyty i okapy odpowiednich wymiarów, zaprojektowane z myślą o niewielkich pomieszczeniach kuchennych.
Oczywiście im mniej miejsca, tym ważniejszy staje się przemyślany projekt i dobór niezbędnych urządzeń. Nie ma jednego wzorca idealnie urządzonej małej kuchni. Zależy on bowiem od naszego trybu życia, upodobań, a także od tego czy dużo czasu spędzamy w domu i lubimy samodzielnie przyrządzać posiłki, czy też najczęściej stołujemy się poza domem, a w kuchni przygotowujemy tylko śniadania i nieduże kolacje. Nasz tryb życia decyduje też o tym jakie sprzęty muszą koniecznie znaleźć się w kuchni, a z jakich spokojnie możemy zrezygnować.
Dla osób ceniących domowe posiłki najważniejsza będzie dobrej jakości płyta elektryczna lub gazowa oraz wydajny okap, skutecznie pochłaniający intensywne zapachy. Najlepiej wybrać okap wbudowany w szafkę kuchenną (może być wysuwany), jest niewidoczny, a świetnie spełnia swoje zadanie. W blokach bardzo dobrze sprawdzają się okapy z filtrem węglowym. Nie tylko pochłaniają intensywne zapachy gotujących się potraw, ale również wilgoć i nieprzyjemny tłusty osad. Sprzętem, z którego trudno zrezygnować – nawet przy małej ilości miejsca – jest zmywarka. Naturalnym wyborem do małej kuchni będzie sprzęt o szerokości 45 centymetrów. Mając zmywarkę zyskujemy przestrzeń, możemy bowiem wybrać mniejszy zlew, gdyż brudne naczynia od razu trafiają do zmywarki. Mniejszy zlew to jednocześnie więcej miejsca na blacie, gdzie przygotowujemy posiłki. Dodatkowa korzyść wynikająca z posiadania zmywarki to łatwość w utrzymaniu porządku. Nie ma bowiem gorszego widoku niż sterta brudnych naczyń w zlewie, co przy otwartej kuchni byłoby wyjątkowo nieestetyczne.

Płyta kuchenna

Osoby, które niechętnie spędzają czas na gotowaniu, zadowoli dwupalnikowa płyta kuchenna o szerokości jedynie 40 centymetrów. Wśród sprzętów AGD do małej kuchni przewidziano również ciekawe modele lodówek podblatowych z niewielkim zamrażalnikiem. Warto też wspomnieć o niezwykle praktycznym rozwiązaniu jakim są urządzenia łączące w sobie kilka możliwości np. piekarnik z funkcją kuchenki mikrofalowej.
Urządzając małą kuchnię warto pomyśleć też o kolorystyce. Najlepiej wyglądają w niej jasne, proste meble bez zbędnych zdobień oraz białe sprzęty AGD. Jasne kolory dają przyjemne złudzenie przestronności i optycznie powiększają kuchnię. Poza tym łatwo dobrać do nich dodatki. Można zdecydować się na jeden mocniejszy akcent kolorystyczny, świetnie wyglądać będzie np. czajnik w intensywnie czerwonym kolorze, a w sezonie wiosenno-letnim bukiet kolorowych świeżych kwiatów.

Redakcja aspot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.