Zestawy do monitoringu – czy warto?

Polacy coraz częściej decydują się na czujną obserwację swojego domostwa przez kamery. Zestawy do monitoringu pozwalają na rejestrację wszystkich przychodzących osób oraz udokumentowanie wydarzeń.

Zestawy do monitoringu

Obecnie na rynku można znaleźć różnorakie produkty, ale zanim podejmie się decyzję o zakupie warto odpowiedzieć sobie na pytanie czego tak naprawdę potrzebujemy. W końcu każdy z nas ma inny dom, inne potrzeby, inne wymiary działki. Jedną z ważniejszych rzeczy przy monitoringu jest ustalenie położenia najdalej zamontowanej kamery względem rejestratora. Oczywiście teoretycznie, bo w chwili zakupu nikt nie może namacalnie tego sprawdzić, o ile nie wymienia starego zestawu na nowy.

Bezprzewodowy zestaw do monitoringu?

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z monitoringiem często czują się skuszone możliwością zakupienia bezprzewodowego kompletu. Brak kabli oznacza brak kłopotów przy instalacji urządzenia oraz teoretycznie mniejsze możliwości jego uszkodzenia. Niestety tak jak w wielu przypadkach urządzeń działających bez kabla tak i tutaj może się to okazać zwodnicze. Otóż bezprzewodowe kamery WIFI mają ograniczony zasięg. Najczęściej spotyka się sprzęty mające zasięg kilkunastu metrów, co bywa niezwykłym utrudnieniem w montażu. Oczywiście należy także pamiętać źródle zasilenia, ponieważ nie bazuje na bateriach, jak w przypadku innych sprzętów. Zazwyczaj kamery pochłaniają dwanaście volt, co także wymaga umieszczenia ich w pobliżu kontaktu. Wybierając wersję tradycyjną z pewnością otrzymamy obraz wyższej jakości, jednakże będziemy zmuszeni walczyć z okablowaniem, co zawsze oznacza mniejsze lub większe kłopoty jeżeli w domu nie zaprojektowano specjalnych wnęk. Producenci zalecają używanie kabli typu skrętka i przedłużacze kabli w razie problemów ze znalezieniem kontaktu. Trzeba jednak pamiętać, że to kamery cyfrowe IP są najlepszym sprzętem jaki można zainstalować w celu ochrony swojego majątku.

Kamery hybrydowe

Niektórzy mają też do wyboru nieco bardziej nowoczesne rozwiązanie, czyli zakup kamer hybrydowych. Kolejnym aspektem wartym wzięcia pod uwagę jest obudowa kamery. W zasadzie to od niej zależy szerokość kąta. Oczywiście w tym przypadku lepiej skonsultować się z firmą zajmującą się sprzedażą, ponieważ co roku pojawia się wiele nowych propozycji, które umożliwiają jeszcze lepszy podgląd tego co dzieje się na zewnątrz domu. Najważniejszą jednak kwestią jest łatwość obsługi wybranego zestawu. Co nam z wyszukanego zestawu, jeżeli będziemy mieć problem z jego obsługą i aplikacją do podglądu z kamer. Jest to bezsensowne wydawanie pieniędzy. Wiele firm pozwala na przetestowanie urządzeń i doradza jakie aplikacje są najlepsze. Dzięki temu można określić, która z nich będzie pasować w danym domu. Wiele aplikacji jest darmowych do ściągnięcia i pozwalają na przetestowanie różnych systemów monitoringu będąc w domu. Jest to tak zwane testowanie zdalne. Taka możliwość pozwala stwierdzić czy użytkownik poradzi sobie z obsługą monitoringu. Jest to dość istotne, ponieważ najczęściej sprzęt jest obsługiwany przez osoby starsze chcące zabezpieczyć się przed niechcianymi intruzami.

Redakcja aspot.pl

One thought on “Zestawy do monitoringu – czy warto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.