Strona główna
Elektronika
Tutaj jesteś

Jakie są kamery do CCTV?

24 marca 2020


Zanim poznamy, jakie są używane kamery do CCTV, najpierw należy zadać pytanie, czym w ogóle jest to CCTV? Co takiego oznacza ten, dla niektórych ludzi, bardzo tajemniczy skrót?

Z czym jest on związany?

Pod nazwą CCTV kryje się zespół przeróżnych urządzeń (szczególnie kamer), które pozwalają na odbiór, a także na przetwarzanie, a kolejno na archiwizowanie oraz wyświetlanie obrazu i dźwięku w obiektach monitorowanych. To niezwykle nowoczesna instalacja bezpieczeństwa, a jej nazwa pochodzi od angielskiego słowa Closed Circuit Television – co w wolnym tłumaczeniu można określić jako telewizja przemysłowa bądź telewizyjne systemy dozorowe. Kamery CCTV są obecnie kolorowe, dzięki czemu znacznie lepiej, bardzo dokładnie i szczegółowo, rozróżniają zarówno osoby, jaki i mniejsze przedmioty. Do przesyłania sygnału wizyjnego najczęściej jest w nich wykorzystywany popularny system PAL. Mają one po dwa wyjścia wizyjne i wymagają dwóch przewodów do przesyłania sygnałów: jeden taki jest do transmisji luminancji (sygnał czarno-biały), a drugi do tak zwanej chrominancji (sygnał koloru). Dostępne są także kamery typu dzień/noc, które łączą dawne cechy kamer monochromatycznych z tymi nowoczesnymi, kolorowymi. Mają one szerokie widmo wykraczające poza widmo światła widzialnego, stad są na prawdę bardzo czułe i dają ostry, świetny obraz. Dzięki takiej właściwości pozwalają one oświetlić obserwowaną scenę podczerwienią.

Kamery do CCTV – podział

Kamery do CCTV można jeszcze podzielić ze względu na ich obudowę. Mogą być one kompaktowe typu BOX bez obiektywów – stosowane gdzieś wewnątrz różnych pomieszczeń lub też na zewnątrz. Innymi są kopułkowe typu DOME. Ich przeznaczeniem jest oczywiście monitoring pomieszczeń wewnętrznych. Są jeszcze kamery kopułkowe wandaloodporne, czyli takie, które montuje się w we wszystkich obiektach, jak więzienia, magazyny oraz na przykład parkingi samochodowe. Kolejnym typem są urządzenia tubowe o nazwie Buller. Te z kolei są w obudowie walcowej, bowiem dobrze pracują w niełatwych przecież warunkach pogodowych. Mogą być też kamery w bardzo specjalnych obudowach. Zaliczają się do nich liczne mikrokamery czy także kamery płytkowe, które instaluje się w dość dyskretnym miejscu. Ostatnim rodzajem kamery do CCTV jest odpowiednia, zintegrowana kamera szybkoobrotowa, która pozwala na zdalne sterowanie obrotem w poziomie oraz wychyleniem w pionie. Każdy taka kamera CCTV jest odpowiednio wyposażona w 5-calową kopułę w swojej dolnej części. Te kopuły mogą być przezroczyste lub też przydymione. Kamera ta niestety ma wady. Nie jest ona odporna na zabrudzenia powierzchni kopuły – obraz się wtedy znacznie pogarsza, szczególnie w ekstremalne warunkach atmosferycznych (śnieg, deszcz, ulewa, wiatr itp.). Jest też mało odporna na przeróżne celowe uszkodzenia mechaniczne. Ale za to ma ona bardzo ciekawe funkcje: zoom, focus itp. Może być dostępna jako czarno-biała, typu dzień/noc lub kolorowa. Jest również bardzo czuła, stosowana zarówno na zewnątrz (wyposażona w grzejnik i termostat, montowana wtedy na wysięgniku mocowanym do ściany lub słupa), jak i wewnątrz (zawieszana w pomieszczeniu pod sufitem lub na wysięgniku obok ściany), Szczególnie można takowe kamery spotkać w monitoringu wizyjnym większych miast. Teraz już wiemy, jak są kamery CCTV i gdzie dokładnie się konkretne typy stosuje.

niszczenie dysków twardych

Redakcja aspot.pl

Nasza strona jest stworzona dla wszystkich pasjonatów elektroniki i sprzętów. Znajdziesz tu także ciekawe artykuły lifestylowe, czy też o AGD i RTV. Zapraszamy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

niszczenie dysków twardych
Druk plakatów bez tajemnic

Jesteś zainteresowany reklamą?