O czym pamiętać przy montażu zmywarki?

Zmywarka jest kuchennym udogodnieniem, które zwalnia z przykrego obowiązku samodzielnego zmywania naczyń. To urządzenie można z powodzeniem podłączyć samodzielnie. O czym trzeba pamiętać przy montażu zmywarki? Przeczytaj. 

Dlaczego warto zdecydować się na montaż zmywarki?

Przede wszystkim ekonomia i ekologia. Zmywanie naczyń w zmywarce jest ostatecznie tańsze i powoduje znaczne oszczędności wody. Pełna zmywarka naczyń uruchomiona na konkretny program, dokładnie zmywa naczynia, ale przy mniejszym zużyciu wody. Na naczynia, które myte są bezpośrednio pod strumieniem, czerpiemy jej więcej. Dlatego też inwestycja w montaż zmywarki jest bardziej opłacalna.

Montaż zmywarki – jak przygotować miejsce do podłączenia urządzenia?

Wbrew powszechnej opinii samodzielne podłączenie zmywarki (wolnostojącej i pod zabudowę) należy do stosunkowo prostych czynności. Do montażu zmywarki nie jest konieczne wykonanie nowego punktu wodnego czy złącza kanalizacyjnego. Z powodzeniem można podłączyć zmywarkę do tego samego ujścia, do którego spływa woda ze zlewozmywaka. 

Z tego względu zmywarka powinna być montowana zaraz w sąsiedztwie zlewozmywaka, aby urządzenie miało dostęp do odpływu. Dlatego też pierwszą czynnością powinno być dokładne wymierzenie przestrzeni kuchennej – zarówno w przypadku kuchni w nowym budownictwie, jak i po remoncie. Jest to ważne przy wyborze modelu urządzenia – zwłaszcza takiego pod zabudowę.  

Montaż zmywarki krok po kroku 

W przypadku zmywarek wolnostojących z podłączeniem nie ma większego problemu. Większość niezbędnych elementów dostępnych będzie przy nowym urządzeniu. 

  1. Najważniejszy jest zawór czerpalny o średnicy 1”, który przy pomocy węża odpływowego montuje się do kranu z wodą zimną. Dla oszczędności energii elektrycznej można spróbować podłączyć taki zawór do ujścia z wodą ciepłą. Jednak nie jest to zabieg konieczny. 
  1. Należy pamiętać, aby przed przystąpieniem do prac, wyłączyć dopływ wody za pośrednictwem zaworu głównego, by nie doszło do zalania kuchni. 
  1. Następnie można przystąpić do demontażu baterii, gdyż zawór czerpalny będzie się podłączać do odpływu wody zimnej.
  1. Przy montażu zmywarki za pośrednictwem węża odpływowego i zaworu czerpalnego, nie można zapomnieć o zainstalowaniu wszystkich uszczelek. Jest to ważny element, który m.in. będzie odpowiadał za bezawaryjną pracę urządzenia. 
  1. Po dokonaniu montażu węża i zaworu można przykręcić baterię zlewozmywakową. 
  1. Odpływ zmywarki zamontuj do syfonu zlewozmywaka. Najlepiej dokonywać tego za pośrednictwem bocznego przyłącza. 
  1. Po wykonaniu tych czynności zmywarkę można podłączyć do prądu i wykonać pierwsze testowe zmywanie za pomocą urządzenia. 

W przypadku sprzętu pod zabudowę montaż zmywarki wygląda podobnie, jednak z tą różnicą, że urządzenia nie powinno na stałe montować się do szafek. Takie działanie wykonuje się dopiero po testowym zmywaniu i sprawdzeniu, czy wąż nie przecieka. W razie niepożądanej awarii będzie łatwo skorygować powstałą usterkę. 

Montaż zmywarki jest prosty, o ile postępuje się zgodnie z załączoną instrukcją i przestrzega się jej punktów. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak dokonać instalacji urządzenia, to skontaktujmy się z fachowcem, który bezproblemowo poradzi sobie z montażem. 

Redakcja aspot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.