Pompy wysokociśnieniowe – co warto o nich wiedzieć?

Do opracowywania rozbudowanych systemów nawadniających oraz we wszystkich miejscach, gdzie potrzebne jest generowanie wysokich ciśnień cieczy, niezbędne okazują się pompy wysokociśnieniowe. Z roku na rok odczuwamy coraz większą suszę i brak wody, właśnie z tego względu często sięgamy po złoża wód głębinowych, odzyskanych z opadów atmosferycznych lub kumulujących się w zbiornikach retencyjnych. Pompy wysokociśnieniowe przydają się w rolnictwie, budownictwie, jak i w gospodarstwach domowych. Są w stanie przepompować wodę nawet na duże wysokości czy też dalekie dystanse.

Pompy wysokociśnieniowe- co trzeba o nich wiedzieć?

Pompy wysokociśnieniowe do wody to nowoczesne urządzenia, których zadaniem jest przenoszenie wody z jednego punktu do drugiego. Podstawową miarą pomiaru pomp wody jest natężenie przepływu. Pomiar ten podawany jest zazwyczaj w litrach na minutę albo na godzinę. Aby wybrać model, który sprosta naszych potrzebom i oczekiwaniom, należy zastanowić się nad sposobem zastosowania tego sprzętu.

Wybierając pompę, należy też zwrócić uwagę na wąż wylotowy oraz dyszę. Przyjmując takie samo natężenie przepływu i pobór mocy, ciśnienie wyjściowe wody wzrasta wraz ze zmniejszaniem się otworu wylotowego. Jak więc można się domyślać, im mniejszy otwór, przez który przepływa ciecz, tym większe ciśnienie jest w stanie wytworzyć. Pompy wysokociśnieniowe mierzone są w ciśnieniu na m2. Ważny jest też pomiar wysokości podnoszenia pompy, a więc dokładna wysokość, na jaką woda jest pompowana przy danym natężeniu przepływu. Parametr ten musi odpowiadać sposobie wykorzystania urządzenia.

Co daje użycie pompy wysokociśnieniowej?

Pompa wysokociśnieniowa do wody sprawdza się w wielu sytuacjach. Sięgają po nią rolnicy, firmy, jak i osoby prywatne. Dzięki niej możliwe jest pobranie wody z alternatywnych źródeł. Mowa tutaj o studniach głębinowych czy też zbiornikach naturalnych. Ponadto, taki sprzęt poradzi sobie z doprowadzeniem wody na duże wysokości oraz spore dystanse. Urządzenia te generują wysokie ciśnienie i działają niezawodnie przez długi czas.

Zastosowanie pomp wysokociśnieniowych do wody

Pompy wodne wysokociśnieniowe są wykorzystywane głównie w systemach nawadniających, gdzie niezbędne okazuje się transportowanie wody z oddalonego źródła (np. rzeka, studnia). Często spotyka się je w gospodarstwach domowych. Urządzenia te przydają się, jeśli ciśnienie wody jest zbyt niskie i nie pozwala na prawidłowe działanie domowych sprzętów. Pompa wysokociśnieniowa do wody znajduje się też na wyposażeniu wielu firm. Przydaje się do wysokociśnieniowego czyszczenia oraz mycia, czy też zasilania aparatury. Takie urządzenia sprawdzają się również przy zasilaniu sieci zraszaczy i w systemach nawadniających. Korzysta z nich również Straż Pożarna podczas gaszenia pożarów.

Redakcja aspot.pl