W jakim sklepie sprawdzi się oprogramowanie POS?

Czy oprogramowanie typu POS będzie dobrym wyborem w Twoim sklepie? Warto poznać je bliżej i zobaczyć, co dokładnie oferuje!

Prowadzenie sprzedaży w sklepach coraz częściej wspierane jest przez system sprzedaży, czyli przez system informatyczny dedykowany właśnie dla firm prowadzących handel. Takie oprogramowanie jest obecnie coraz częściej oferowane również jako oprogramowanie POS. Czym ono jest i jakie ma funkcje? Kiedy warto je wdrożyć?

Oprogramowanie POS dla sklepów: co to jest?

Termin jak system POS albo oprogramowanie POS odnosi się do rodzaju systemu informatycznego wspomagającego sprzedaż bezpośrednio na stanowiskach kasowych. Skrót POS pochodzi od angielskiego „point of sales”.

System informatyczny typu POS jest w stanie zaoferować użytkownikom dostęp do wielu funkcji, dzięki którym można nie tylko prowadzić samą sprzedaż, ale również kompleksową obsługę klienta.

Dodatkowo takie oprogramowanie współpracuje również z zewnętrznymi urządzeniami jak urządzenia fiskalne, wagi, drukarki, skanery. 

Wobec tego stanowisko kasowe wyposażone w taki program sprzedażowy do sklepu jest w stanie ułatwić prowadzenie sprzedaży, zadbać o najwyższą jakość obsługi klienta oraz dodatkowo oferować inne funkcje, zależnie od rodzaju wybranego oprogramowania oraz tego, jakie możliwości daje ono użytkownikom.

W jakich sklepach wykorzystuje się systemy POS?

Takie oprogramowanie sprzedaży detalicznej jest obecnie wykorzystywane w wielu przedsiębiorstwach. Gdzie spotykane jest ono najczęściej?

Systemy typu POS bardzo często używane są przez sieci sprzedażowe, które wykorzystują wtedy takie programy we wszystkich swoich punktach sprzedaży. Mogą one również współpracować z innym oprogramowaniem, na przykład z systemem informatycznym obsługującym sklep internetowy.

Także system sprzedaży tego typu może z powodzeniem sprawdzić się w sklepach pojedynczych, które nie należą do sieci. Również w tym przypadku zapewnia on kompleksowe wsparcie w codziennej działalności.

Warto też wskazać, że oprogramowanie POS dedykowane jest również do firm w branży gastronomicznej. Stosowane są wtedy odpowiednie systemy przeznaczone do barów, restauracji, kawiarni, pubów, które ułatwiają przyjmowanie zamówień i ich realizację – wyjaśnia firma itcenter.pl, która zajmuje się dostawą tego typu programów dla klientów.

Jakie funkcje oferuję oprogramowanie sprzedaży detalicznej?

System sprzedaży typu POS może zaoferować swoim użytkownikom dostęp do pełnej gamy funkcji, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej. Jakie z nich pomagają w prowadzeniu działalności?

Do funkcjonalności w systemach POS zaliczane są między innymi:

 • prowadzenie sprzedaży
 • tworzenie bazy danych towarów 
 • tworzenie historii produktów
 • przygotowywanie analiz i statystyk
 • wprowadzanie towarów
 • nadawanie cen towarom
 • obsługa przecen i wyprzedaży
 • obsługa urządzeń fiskalnych
 • projektowanie cenówek i innych etykiet
 • informowanie o stanach towarów
 • składanie zamówień u dostawców
 • przeprowadzanie inwentaryzacji
 • obsługa kart lojalnościowych, podarunkowych
 • obsługa reklamacji klientów
 • przyjmowanie zwrotów

Widać więc, że oprogramowane POS może zaoferować swoim użytkownikom szeroką gamę funkcji, aby prowadzenie sprzedaży w sklepie mogło odbywać się wtedy jeszcze łatwiej, szybciej i wygodniej.

Jak wdrożyć system POS w sklepie?

Żeby wykorzystać oprogramowanie sprzedaży detalicznej w sklepie albo sieci sklepów, najlepiej zdecydować się na skorzystanie ze wsparcia dobrego dostawcy tego typu oprogramowania. 

Można od razu wybrać kontakt z producentem systemu POS albo też wybrać wsparcie firmy obsługującej klientów biznesowych, na przykład jak itcenter.pl. W drugim przypadku istnieje możliwość uzyskania fachowego wsparcia w doborze właściwego systemu oraz innych elementów całego systemu IT sklepu.

Aby więc usprawnić prowadzenie sprzedaży w sklepie, warto pomyśleć o oprogramowaniu POS na stanowiska sprzedażowe. Razem z nim prowadzenie codziennego handlu, ale również zapewnienie klientom obsługi na najwyższym poziomie, będzie jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze.

Redakcja aspot.pl