Z roku na rok na rynku systemów CCTV można dostrzec coraz większą rozbieżność między dążeniami poszczególnych producentów, a oczekiwaniami jakie mają użytkownicy. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że celem producentów jest uzyskiwanie możliwej najlepszych parametrów. Z kolei klienci chcieliby zaopatrzyć się w funkcjonalny produkt. Konieczna jest zatem nie tylko i wyłącznie poprawa elastyczności systemu, ale również inteligencji określonych urządzeń.

Kamery kopułkowe

Warto zdawać sobie sprawę, że do momentu, w którym branża ostatecznie przejdzie na kamery HDTV, albo sieciowe kamery z megapikselowymi przetwornikami należy spodziewać się rozdzielczości w najbardziej konwencjonalnych kamerach kolorowych do około 500 linii TV. Trzeba mieć świadomość, że może wystąpić minimalna poprawa, jednak jest mało prawdopodobne, by była to bardzo duża zmiana. Bardzo podobnie wygląda sytuacja w przypadku czułości.

Należy koniecznie podkreślić, że udoskonalenie w kwestii obiektywów zoom zdecydowanie przyczyniły się do zwiększenia ich zakresu. Ponadto warto zaznaczyć, że poprawa nie dotyczy największego zakresu przybliżenia, tylko oddalenia. Dla użytkowników bardzo cenna była z kolei możliwość bardzo dużego przybliżenia.

Zaskakujący jest również fakt, że typowe obiektywy 18x znajdujące się w kopułowoych kamerach są w stanie przybliżać praktycznie w takim samym stopniu co obiektywy z zoomem 26x albo nawet 30x. Należy także zaznaczyć, że bardzo możliwe jest zarówno zwiększenie prędkości obrotu, jak i pochylenia kamery.

Zastosowanie kamer kopułkowych

Koniecznie trzeba sobie uzmysłowić, że zastosowanie kamer kopułkowych rozszerzyło się w bardzo krótkim czasie. Warto również wiedzieć, że ich naturalnym środowiskiem były kasyna oraz sklepy. Obecnie wspomniane produkty wykorzystuje się nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Doskonałym przykładem może być stosowanie kamer kopułkowych do dozoru budynków przemysłowych czy ruchu ulicznego.

Koniecznie trzeba także zaznaczyć, że kamery kopułkowe stosuje się d ochrony obiektów komercyjnych czy terenu szpitali. W rezultacie dozór wizyjny może obejmować swoim zasięgiem nawet sąsiednie podwórka, tereny czy domy. Konieczne jest zatem, by wspomniane wcześniej obszary były poddane odpowiedniej obserwacji.

Warto sobie uzmysłowić, że jeszcze na początku ewolucji techniki związanej z maskowaniem stref prywatności możliwe było zdefiniowanie tylko najprostszych obszarów wyłączonych z obserwacji. Należy mieć świadomość, że użytkownicy wymagają możliwości zdefiniowania ponad 20 bardzo precyzyjnych obszarów, które można by bardzo dokładnie śledzić, a także właściwie zamaskować w czasie. Celem jest oczywiście zapewnienie prywatności bez dodatkowego ukrywania miejsc krytycznych przed kamerami. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że obszary maskowania charakteryzują się nieregularnymi kształtami/

Nie wszyscy są jeszcze przekonani do stosowania monitoringu. Rekomendowane jest bardzo poważne zastanowienie się nad tym. Warto mieć bowiem świadomość, że monitoring może bardzo często odstraszyć potencjalnego włamywacza, nawet, jak jest wyłączony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here