Strona główna
Komputer
Tutaj jesteś

Jaki monitor kupić?

12 marca 2020


Z całą pewnością wiele osób które planuje zakup monitora zastanawia się, jaki monitor kupić. Opcji to wyboru na rynku jest wiele. Jednakże przed wyborem konkretnego modelu należy się zastanowić nad kilkoma bardzo ważnymi kwestiami. Wśród nich można wymienić między innymi rodzaj matrycy, sposób odświeżania ekranu, rozdzielczość, przekątną, a także proporcje. Kluczowy jest także budżet posiadany na tego rodzaju zakup.

Jaki monitor kupić?

Monitory różnią się od siebie w zależności od tego, do czego zostają one wykorzystywane. Inne monitory proponowane są osobom, które planują na nich grać oraz tworzyć grafikę, a inne osobom, które będą wykonywać na nich różnego rodzaju prace biurowe. Monitor o wymaganym średnim budżecie będzie się charakteryzował rozdzielczością full HD, matrycą TN lub VA, a nawet IPS, a także odświeżaniem o poziomie 60-75 Hz. Do grania w gry dynamiczne szczególnie polecane są monitory o matrycy TN lub VA. Będą one się najlepiej sprawdzały do tego celu i będą dawały najlepszy i najbardziej dynamiczny obraz. Dzieje się to głównie dlatego, że posiadają one bardzo szybki czas reakcji, który jest tutaj kluczowy. Podczas grania w gry istotny jest także taki parametr jak odświeżanie. Powinno być ono w miarę możliwości na wysokim poziomie, ponieważ tylko taki będzie gwarantował poprawny obraz. Odświeżanie powinno wynosić minimum 60 Hz, ale najlepiej jakby wynosiło ono więcej, nawet do 240 Hz przy graniu w bardzo zaawansowane gry. Do tworzenia różnego rodzaju grafiki najlepiej sprawdzą się monitory o matrycy VA lub IPS. Posiadają one dużą gamę barw, a także różne kąty widzenia. Uwydatniają one także kolor taki jak czerń.

Monitor dla grafika

Do projektowania grafiki niezbędna także jest dość wysoka rozdzielczość posiadanego monitora, a także odpowiednie parametry przekątnej ekranu. Przekątna ekranu powinna wynosić najlepiej 27 cali, ale można wybrać także inną wartość. Dla grafików polecane są także różnego rodzaju ekrany panoramiczne, które z całą pewnością zwiększą komfort ich pracy, ponieważ zapewniają pole widzenia dużo większe niż standardowe pole. Można również wybrać monitor zakrzywiony, który charakteryzuje się między innymi niezmienną jakością obrazu o bardzo wysokim poziomie, dość dużym polem widzenia, które jest dodatkowo rozszerzone, a także mniejszą podatnością na wpływ promieni słonecznych na obraz na monitorze. Podczas wybierania monitora warto rozważyć jego odpowiednią rozdzielczość oraz przekątną ekranu. Standardowa rozdzielczość ekranu w użytkowanych monitorach wynosi 1080 pikseli i jest ona wystarczająca do codziennego użytkowania. Należy zastanowić się nad jej większą ilością w przypadku specjalistycznego wykorzystywania komputera i monitora do pracy czy też do grania w różnego rodzaju gry. Szczególnie polecana jest rozdzielczość wynosząca 1440 pikseli, ponieważ powoduje ona dość ostry obraz, a także mieści się w standardowym budżecie. Natomiast najbardziej popularne przekątne ekranu w monitorach wynoszą 24 lub 27 cali i są one odpowiednie do standardowego użytkowania monitora.

niszczenie dysków twardych

Redakcja aspot.pl

Nasza strona jest stworzona dla wszystkich pasjonatów elektroniki i sprzętów. Znajdziesz tu także ciekawe artykuły lifestylowe, czy też o AGD i RTV. Zapraszamy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaki monitor kupić?

12 marca 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?